بازیافت چیست؟

بازیافت چیست؟

بازیافت چیست فرآیند تبدیل زباله به مواد و اشیای جدید است. این یک جایگزین برای دفع زباله های معمولی است که می تواند مواد را ذخیره کند. به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک کند. بازیافت می تواند از اتلاف مواد بالقوه مفید جلوگیری کرده و مصرف مواد اولیه تازه را کاهش دهد. بنابراین ، مصرف انرژی باعث کاهش آلودگی هوا و آلودگی آب می شود.

فرآیند تبدیل زباله به مواد و اشیای جدید است. این یک جایگزین برای دفع زباله های معمولی است که می تواند مواد را ذخیره کند. به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک کند. بازیافت می تواند از اتلاف مواد بالقوه مفید جلوگیری کرده و مصرف مواد اولیه تازه را کاهش دهد. بنابراین ، مصرف انرژی باعث کاهش آلودگی هوا و آلودگی آب می شود.

بازیافت

بازیافت یکی از جز اصلی کاهش ضایعات مدرن است. سومین بخش از سلسله مراتب “کاهش ، استفاده مجدد و بازیافت” زباله است. بنابراین ، این عمل با هدف جایگزینی مواد اولیه و هدایت محل های خروج زباله به خارج از سیستم اقتصادی به پایداری محیط زیست کمک می کند. استانداردهای ISO برای کنترل مدیریت محیطی عملیات بازیافت وجود دارد. مانند ISO 15270: 2008. مواد قابل بازیافت شامل شیشه ، کاغذ و مقوا ، فلز ، پلاستیک ، لاستیک ، منسوجات و وسایل الکترونیکی است. تولید کمپوست یا استفاده مجدد از ضایعات زیست تخریب پذیر مانند مواد غذایی یا ضایعات باغ نیز به عنوان مواد بازیافتی در نظر گرفته می شوند. مواد قابل بازیافت یا به مرکز جمع‌آوری حمل می شوند یا از محل خارج می شوند و سپس مرتب می شوند ، تمیز می شوند و دوباره به مواد جدیدی برای تولید تبدیل می شوند. در ادامه با روش های بازیافت آشنا می شویم. به طور خاص ، بازیافت مواد منبع جدیدی از همان مواد تولید می کند – به عنوان مثال ، کاغذهای دست دوم به کاغذ جدید یا کف پلی استایرن به پلی استایرن جدید تبدیل می شود. با این حال ، این اغلب دشوار یا گران است. بنابراین “بازیافت” بسیاری از محصولات یا مواد شامل استفاده مجدد از آنها برای تولید مواد مختلف است. است. شکل دیگر این فرآیند جداسازی برخی از مواد از محصولات مرکب است یا به دلیل ارزش ذاتی آنها یا به دلیل ماهیت خطرناک آنها است

بازیافت پلاستیک

بازیافت پلاستیک روند بازیابی ضایعات پلاستیک یا ضایعات پلاستیک و تولید مثل مواد به محصولات مفید، گاهی اوقات کاملاً متفاوت از حالت اصلی آنها است. به عنوان مثال ، این می تواند به معنای ذوب شدن بطری های نوشیدنی و سپس استفاده از آنها برای ساخت میز و صندلی های پلاستیکی باشد.

بازیافت فیزیکی

برخی از پلاستیک ها برای ساخت اشیا پلاستیکی جدید ذوب می شوند. به عنوان مثال ، یک بطری آب PET می تواند به یک پلی استر متصل به لباس تبدیل شود. یک اشکال در این فرآیند این است که وزن مولکولی پلیمر می تواند بیشتر تغییر کند. سطح مواد ناخواسته در پلاستیک با هر ذوب مجدد افزایش می یابد.

بازیافت مواد شیمیایی

برای برخی از پلیمرها ، ممکن است آنها به مونومر تبدیل شوند. به عنوان مثال ، PET را می توان با الکل و یک کاتالیزور مخلوط کرد. یک دی آلکیل تترافاتال تشکیل داد. از دیست ترفتالات می توان با اتیلن گلیکول برای تشکیل یک پلیمر پلی استر جدید استفاده کرد. بنابراین امکان استفاده مجدد از پلیمر خالص وجود دارد.  

زمینی نو با ازنـــو

موضوعات مرتبط با این مقاله مطالعه کنید
موضوعات مرتبطی برای نمایش وجود ندارد
}
نظر خود را ارسال کنید