گرانول صنعتی و انواع آن

گرانول صنعتی و انواع آن

انواع گرانول صنعتی پلیمر هایی که در پتروشیمی تولید می شوند، به شکل خاصی در می آیند تا استفاده از آن راحت تر شود که به این مواد گرانول می گویند. اگرچه از گرانول ها در صنایع مختلفی استفاده می کنند؛ اما این ماده به طور گسترده تری در تولید محصولات پلاستیکی مورد استفاده قرار […]

انواع گرانول صنعتی

پلیمر هایی که در پتروشیمی تولید می شوند، به شکل خاصی در می آیند تا استفاده از آن راحت تر شود که به این مواد گرانول می گویند. اگرچه از گرانول ها در صنایع مختلفی استفاده می کنند؛ اما این ماده به طور گسترده تری در تولید محصولات پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع انواع گرانول هایی که در صنعت پلاستیک مصرف می شوند شامل موارد زیر است:

گرانول پلی پروپیلن

این ماده پلیمری از نوع ترموپلاستیک بوده و تولید آن از طریق پلیمریزاسیون گاز پروپلین یکی از محصولات فرعی نفت خام و گاز طبیعی در حضور یک سیستم کاتالیزور یعنی کاتالیزورهای زیگلر-ناتا انجام می شود. گرانول پلی پروپیلن یا همان گرانول PP در حال حاضر جزو محبوب ترین و پر استفاده ترین ترموپلاستیک های دنیا به حساب می آید. این نوع گرانول ها را نه تنها می توان در وزن های مختلف مولکولی تولید کرد بلکه امکان تولید آن ها به شکل های مختلف گلوله ای، پودری الیافت و گرانول پلاستیکی هم وجود دارد.

گرانول پلی اتیلن

پلی اتیلن یکی از معروف ترین انواع گرانول صنعتی است که با نام PE شناخته می شود. این ماده انواع مختلفی داشته و موارد استفاده بسیار گسترده ای دارد. برخی از مهمترین و پرکاربردترین انواع گرانول پلی اتیلن شامل پلی اتیلن با چگالی کم یا با چگالی بالا یا با وزن مولکولی بسیار بالا یا PE خطی با چگالی کم و … است.

گرانول مستربچ

این نوع گرانول صنعتی به دلیل داشتن خواص و ویژگی های منحصر به فردی مانند شفاف کردن محصولات، رنگی بهبود بخشی به فرآیند ذوب، آلوده نکردن محل تولید و … جزو گرانول های بسیار محبوب به حساب می آید، به خصوص که استفاده از آن در صنعت پلاستیک مزایای قابل توجهی همچون صرفه جویی در زمان انرژی و هزینه ها را به همراه دارد؛ البته که گرانول های صنعتی تنوع بیشتری دارند و آنچه کمی قبل خدمتتان معرفی کردیم معروف ترین و پرکاربردترین انواع گرانول صنعتی بود.

نتیجه گیری

گرانول شکل خاصی از پلیمرها است که در تولید انواع مواد پلاستیکی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. شاید برایتان جالب باشد که بگوییم انواع گرانول صنعتی که با ظاهر دانه دانه شکلشان شناخته می شوند به راحتی می توانند به عنوان ماده اولیه برای تولید محصولات مختلف با شکل های گوناگون به کار گرفته شوند. گفتنی است گرانول ها را هم می توان از مواد اولیه تازه تولید کرد و هم از ضایعات پلاستیک که در این صورت به آنها گرانول بازیافتی می گویند. این نوع گرانول به دلیل ارزان تر بودن، آلودگی کمتر، جلوگیری از اتلاف مواد خام اولیه و … در بین تولید کننده ها محبوبیت بیشتری دارد. گرانول صنعتی

سوالات متداول

1)  گرانول خوب چه ویژگی هایی دارد؟

گرانول خوب در ترکیب تولید خود فاقد گاز است و ظاهری شفاف، قابل خراش دادن و برش خوردن دارد. گرانول قابل ذوب است و سوزاندن آن اصلاً آسان نیست.

2) چه نوع گرانول هایی قابل بازیافت هستند؟

پلاستیک ها در یک دسته بندی کلی به دو دسته ترموپلاستیک و ترموست تق سیم می شوند که فقط نوع ترموپلاستیک به راحتی قابل بازیافت است؛ چرا که از رزین های پلیمری تشکیل شده و پس از گرما دیدن به مادهای نرم تبدیل می شود و بعد از سرد شدن هم حسابی سخت خواهد شد. در واقع این پلاستیک ها هرچقدر هم که تغییر دما داشته باشند باز هم هیچ تغییری در خاصیت شیمیایی آنها به وجود نمی آید؛ به همین دلیل است که از مواد ترموپلاستیک یعنی پلی اتیلن و یا پروپلین و … برای بازیافت و تولید گرانول بازیافتی استفاده می کنند.

3) تفاوت گرانولی نو و گرانول بازیافت چیست؟

گرانول نو یکی از مهم ترین مواد اولیه مورد استفاده در تولید انواع محصولات پلاستیکی است که جزو پلیمرها بوده و ظاهری دانه دانه دارد. گرانول بازیافتی هیچ تفاوتی با گرانول نو نداشته و همان ظاهر دانه ای شکل و قابلیت استفاده در صنایع پلاستیکی در آن دیده می شود. با این فرق که در تولید گرانول بازیافتی مواد پلاستیکی کارکرده و ضایعات پلاستیکی را ذوب میکنند و شکل میدهند تا مجدداً قابل استفاده شود.
موضوعات مرتبط با این مقاله مطالعه کنید
موضوعات مرتبطی برای نمایش وجود ندارد
}
نظر خود را ارسال کنید