ضایعات پلاستیکی چیست؟ انواع ضایعات پلاستیکی

ضایعات پلاستیکی چیست؟ انواع ضایعات پلاستیکی

مواد پلاستیکی یکی از مصنوعات ساخته دست بشر می‌باشد که امروزه استفاده از آن در بین عموم مردم رواج یافته است. به دور از استفاده زیاد مردم از این مواد، امروزه شاهد صنایع گوناگونی هستیم که از پلاستیک و مواد پلاستیکی برای مصارف مختلف استفاده می‌کنند. البته استفاده از این مواد چه برای افراد عادی […]

کاور مقاله ضایعات پلاستیک چیست ؟
مواد پلاستیکی یکی از مصنوعات ساخته دست بشر می‌باشد که امروزه استفاده از آن در بین عموم مردم رواج یافته است. به دور از استفاده زیاد مردم از این مواد، امروزه شاهد صنایع گوناگونی هستیم که از پلاستیک و مواد پلاستیکی برای مصارف مختلف استفاده می‌کنند. البته استفاده از این مواد چه برای افراد عادی و جه صنایع خالی از لطف نیست و با ویژگی‌هایی مانند سبک بودن، عایق خوب حرارت و جریان الکتریکی توانسته است جایگاه خود را باز کند. در این مقاله قصد داریم در خصوص ضایعه پلاستیکی و انواع ضایعات پلاستیکی صحبت کنیم. پس تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید. 

ضایعات پلاستیکی چیست؟

 •  اگر کمی به زندگی روزمره خود دقت کنید خواهید دید که اکثر وسایل و ابزارهایی که با آن در ارتباط هستید به نوعی پلاستیک هستند. ظروف پلاستیکی، کیسه نایلون، در پوش پلاستیکی و انواع بطری نوشابه، روغن و همگی نمونه‌هایی ساده از پلاستیک هستند که به طور روزانه با آن ها در ارتباط هستیم. همان‌طور که می‌دانید این وسایل پس از استفاده دیگر کارایی چندانی برای ما ندارند و در پاکت دور ریختنی ها قرار می‌گیرند. تمامی انواع ظروف، بطری ها و هر گونه وسیله ای که از جنس پلاستیک باشد پس از خراب شدن و دور ریختن به عنوان ضایعات پلاستیکی شناخته می‌شوند. امروزه ضایعات پلاستیکی به دلیل قابلیت بازیافتی که دارند بسیار اهمیت پیدا کرده‌اند و بازیافت آن به عنوان پردرآمدترین و پر اهمیت‌ترین شغل شناخته می‌شود. 
 • امروزه در صنایع مختلفی مانند خودروسازی، بهداشت، صنایع لوازم خانگی و منزل، صنایع برق و مخابرات و… از این مواد پلاستیکی برای ساخت ابزارهای گوناگونی مانند سیم تلفن، روکش سیم، مخزن‌های دارویی، سپر خودرو و…استفاده می‌شود. همچنین بهتر است بدانید با پر رنگ شدن نقش بازیافت، جمع‌آوری ضایعات پلاستیکی و فروش آن به کارخانه‌های مختلف  به یکی از مشاغل پر سود برای عده‌ای از افراد تبدیل شده است. 
انواع ضایعات پلاستیک که توسط زباله گردها جمع آوری شده است

انواع ضایعه پلاستیکی 

همان‌طور که گفته شد، امروزه ضایعات پلاستیکی به دلیل فرایند بازیافت اهمیت بالایی دارند. اما بهتر است بدانید که ضایعات نیز انواع مختلفی دارند که هر یک با خصوصیات مخصوص به خود در روند بازیافت  تاثیر دارند. به طور کلی ضایعات پلاستیکی به هفت دسته زیر تقسیم می‌شوند:
 • (پلی اتیلین ترفتالات) یا پت
 • پلی اتیلن سنگین (HDPE)
 • پلی وینل کلرید یا پلیمر پلاستیک سازی
 • پلی اتیلنی سبک (LDPE)
 • پلی پروپیلن (PP)
 • پلی استایرن (PS)
 • پلی کربنات (PC)
این هفت دسته انواع ضایعات پلاستیکی هستند که هر یک کاربرد و ویژگی های مخصوص به خود را دارد. در ادامه به تفضیل هر یک از این دسته ها را بررسی خواهیم کرد.

(پلی اتیلین ترفتالات) یا پت

پلی اتیلن ترفتالات یکی از انواع ضایعات پلاستیکی است که به عنوان یکی از ایمن ترین مواد زائد پلاستیکی شناخته می‌شود. در گذشته از این دسته ضایعات برای ساخت الیاف پلی استر در صنایع غذایی و نساجی استفاده می‌شده است. اما به دلیل شفافیت بالا، مقاومت در برابر ضربه و همچنین گاز و رطوبت بالا در نوشیدنی‌ها امروزه از این پلیمر برای ساخت بطری‌های روغن، نوشابه و آب معدنی استفاده می‌شود.

پلی اتیلن سنگین (HDPE)

این ضایعه پلاستیکی دارای رنگی مات و کدر است و به همین دلیل بیشتر از آن در ساخت انواع ظروف مایع ظرفشویی استفاده می‌شود. بهتر است بدانید این پلاستیک‌ها برای فرایند بازیافت بسیار مناسب هستند و چگالی بالایی دارند. 

پلی وینل کلرید یا پلیمر پلاستیک سازی

این نوع پلیمر از جمله پلیمرهایی است که به راحتی بازیافت نخواهند شد؛ از این رو در فرایند بازیافت نمی‌توان از آن‌ها به خوبی استفاده کرد. همچنین این نوع پلیمر اگر در معرض گرما و یا به عبارتی حرارت قرار گیرد مواد شیمیایی از خود منتشر خواهد کرد. در نظر داشته باشید که از این پلاستیک‌ها برای ساخت انواع لوله‌های پلیکا و ساخت بطری‌های روغن مایع استفاده می‌شود.

پلی اتیلنی سبک (LDPE)

نمونه دیگری از ضایعات پلاستیکی پلی اتیلن سبک است که به دلیل چگالی پایین خود برای بازیافت چندان مفید نیستند. در واقع کیسه‌های نایلونی با این دسته از پلیمر ساخته شدند و کاملاً ایمن هستند اما ضعف آن‌ها در این است که کاملاً قابل بازیافت نیستند.

پلی پروپیلن (PP)

این دسته از پلیمرها کاملا ایمن هستند و برای همین بیشتر برای ظروف خوراکی مانند ظروف ماست، ظروفی با دهانه‌های باز و حتی نی نوشابه استفاده می‌شود. این نمونه از پلیمرها به راحتی قابل بازیافت هستند و به همین دلیل ارزش زیادی در فرایند بازیافت دارند.

پلی استایرن (PS)

پلی استایرن یکی دیگر از پلیمرهای ضایعاتی است که بیشتر در ساخت ظروف یکبار مصرف از آن‌ها استفاده می‌شود. ایراد این نوع پلاستیک آن است که با گرم شدن و یا به عبارتی حرارت دیدن مواد سمی از خود آزاد می‌کنند. 

پلی کربنات (PC)

 • پلی کربنات یکی از پلیمرهای خطرناک برای ساخت ظروف است که از ضایعات مختلفی مانند قاب کامپیوتر گرفته شده است. اگر چه این پلیمر برای ظروف غذا خطرناک است اما متأسفانه امروزه از آن در تولید ظروف یکبار مصرف نیز استفاده می‌شود.
 • امروزه ضایعات پلاستیکی به دلیل قابلیت بازیافتی که دارند بسیار اهمیت پیدا کرده‌اند و بازیافت آن به عنوان پردرآمدترین و پر اهمیت‌ترین شغل شناخته می‌شود. ضایعات پلاستیکی علاوه بر انواع مختلفی از جنس پلیمر دارای کاربردهای مختلفی در صنایع گوناگون می‌باشند و از آن برای تولید انواع لوازم مانند بطری، گلدان، شیلنگ، سپر خودرو، ساخت صندلی های اداری پلاستیکی و… استفاده می‌شود.

از ضایعه پلاستیکی چه استفاده ای می‌شود؟

 • شاید برای شما این سؤال پیش آید که چرا ضایعات پلاستیکی اینقدر مهم هستند و چه کاربردی دارند؟ همان‌طور که در متن مقاله نیز گفته شد امروزه استفاده از ضایعات پلاستیکی و بازیافت دوباره آن برای صنایع مختلف مانند خودروسازی، دارو و بهداشت، نفت و تولیدات نفتی و… اهمیت پیدا کرده است. صنایعی مانند خودرو سازی برای تولید ابزارهای مختلف ماشین مانند کفپوش، سپر های ضربه گیر از این مواد استفاده می‌ کند.
 • همچنین از این ضایعات برای تولید شلنگ، گلدان، ظروف تغذیه دام و طیور، فنس و کفپوش جهت استفاده در دامدار‌ی‌ها نیز استفاده می‌شود. شما ابزارهای مختلفی از پلاستیک را می‌توانید در زندگی خود مشاهده کند که حاصل چندین بار بازیافت شدن و دوباره تولید شدن هستند. طرح بازیافت ضایعات پلاستیکی نه تنها محیط زیست را از انواع آسیب‌ها به دور می‌دارد بلکه از نظر اقتصادی کاملا مقرون به صرفه و اقتصادی است. 
ضایعات پلاستیکی که میتوان از بازیافت آنها محصولات خوبی تولید کرد

نتیجه گیری 

همان‌طور که می‌دانید و در این مقاله نیز بر آن تاکید شد، امروزه استفاده از ضایعات پلاستیکی و کار بست دوباره آن برای افراد مختلف و صنایع و کارخانه‌ها پر اهمیت شده است. به گونه‌ای که جمع‌آوری آن به شغلی پر درآمد و پر سود تبدیل شده است. ما در این مقاله در خصوص این که ضایعه پلاستیکی چیست و چه کاربردی دارد نکاتی را بیان کردیم. امیدواریم استفاده از این مقاله برای شما مفید بوده باشد. چنانچه شما نظری در خصوص این موضوعات دارید با ما در میان بگذارید. ما زا شنیدن نظرات شما خوشحال خواهیم شد.
موضوعات مرتبط با این مقاله مطالعه کنید
موضوعات مرتبطی برای نمایش وجود ندارد
}
نظر خود را ارسال کنید