بازیافت پلاستیک در خانه: راهنمای تفکیک و بازیافت مواد پلاستیکی

بازیافت پلاستیک در خانه: راهنمای تفکیک و بازیافت مواد پلاستیکی

اگر کمی به زندگی روزمره خود دقت کنید متوجه خواهید شد که روزانه چه مقدار زیادی از مواد پلاستیکی توسط شما استفاده و سپس دور ریخته می‌شود. اما با توجه به شرایط زندگی امروزه، دور ریختن این مواد پلاستیکی چندان کار درستی نیست و می‌توان مجددا از آن استفاده و یا به عبارتی آن را […]

بازیافت پلاستیک در خانه های مان
اگر کمی به زندگی روزمره خود دقت کنید متوجه خواهید شد که روزانه چه مقدار زیادی از مواد پلاستیکی توسط شما استفاده و سپس دور ریخته می‌شود. اما با توجه به شرایط زندگی امروزه، دور ریختن این مواد پلاستیکی چندان کار درستی نیست و می‌توان مجددا از آن استفاده و یا به عبارتی آن را وارد چرخه بازیافت کرد. امروزه ذوب پلاستیک در خانه بین افراد زیادی گسترش یافته است و از آن به عنوان راه حلی مناسب برای بازیافت پلاستیک در خانه استفاده می‌کنند. در این مقاله قصد داریم در خصوص این موضوع توضیح بیشتری دهیم. پس همراهی خود را تا پایان مقاله از ما سلب نکنید.

مواد پلاستیکی و بازیافت آن

همان‌طور که می‌دانید امروزه استفاده از مواد پلاستیک در زمینه‌های مختلفی از جمله، پوشاک، خوراک، قطعات مختلف و… رواج یافته است. پلاستیک‌ها مواد با دوام، سبک و ارزان هستند که به راحتی می‌توانند در محصولات متنوعی تولید شوند و پس از استفاده به دلیل ارزش کمی که دارند دور ریخته شوند. بهتر است بدانید که طبق آمار هر ساله بیش از 100 میلیون تن پلاستیک در سراسر جهان تولید می‌شود و در اثر فرایند بازیافت مجددا به چرخه تولید بر می‌گردند. بازیافت مواد پلاستیکی نیاز به چرخه و فرایند مخصوص به خود را دارد که در آن از وسایل و دستگاه‌های مختلفی برای انجام این کار استفاده می‌شود. اما در نظر داشته باشید که بازیافت مواد پلاستیکی خصوصا بطری‌های پلاستیکی در خانه نیز امکان پذیر است. بازیافت خانگی پلاستیک تنها به رعایت برخی اصول نیاز دارد که در ادامه ذکر خواهیم کرد. ابازیافت مواد پلاستیکی نیاز به چرخه و فرایند مخصوص به خود را دارد که در آن از وسایل و دستگاه‌های مختلفی برای انجام این کار استفاده می‌شود. اما در نظر داشته باشید که بازیافت مواد پلاستیکی خصوصا بطری‌های پلاستیکی در خانه نیز امکان پذیر است. بازیافت خانگی پلاستیک تنها به رعایت برخی اصول نیاز دارد که در ادامه ذکر خواهیم کرد.

آماده سازی بطری‌های پلاستیکی برای ذوب پلاستیک در خانه

برای این که بتوانید ذوب پلاستیک در خانه انجام دهید، لازم است مراحل خاصی را پیش ببرید تا فرایند بازیافت پلاستیک در خانه شما به سهولت و راحتی انجام شود. این مراحل را در ادامه به طور شفاف برای شما بیان خواهیم کرد.

بررسی کد درج شده در ته بطری

اگر قصد داشته باشید ذوب پلاستیک در خانه را انجام دهید، لازم است ابتدا ته بطری‌های جمع آوری شده را بررسی کنید. در ته تمامی این بطری‌ها عددی بین 1 تا 7 مشاهده خواهید کرد که این عدد نشان دهنده آن است که بطری از چه پلاستیکی ساخته شده است. همچنین ممکن است این عدد تعیین کند که آیا می‌توان آن بطری را مجددا به چرخه بازیافت بازگرداند یا خیر؟ برای بطری‌هایی که قابلیت بازیافت ندارند بهتر است آن‌ها را برای کارهای دیگری در خانه استفاده کنید و پس از استفاده آن را دور بیندازید. برای آگاهی بیشتر از کدهای درج شده در ته بطری بهتر است موارد زیر را به اختصار بدانید:
  •  PS پلی استایرن نمونه‌ای از مواد پلاستیکی است که با توجه به ظرفیت پذیری بالایی که برای دما و گرما دارد از آن در فنجان‌های نوشیدنی گرم، کارد و چنگال های پلاستیکی، ظروف ماست و… استفاده می‌شود.
  • PP پروپیلن نمونه دیگری از مواد پلاستیکی است که در جعبه‌های ناهار، ظروف یکبار مصرف، ظروف بستنی و سفره یکبار مصرف مشاهده می‌کنید.
  •  LDPE پلی اتیلن با چگالی کم بیشتر در تولید کیسه زباله کاربرد دارد.
  •  PVC پلی وینیل کلرید پلاستیک شده یا پلی وینیل کلرید نمونه دیگری از مواد پلاستیکی است.
  •  HDPE پلی اتیلن با چگالی بالا در تولید ظروف شامپو یا بطری های شیر کاربرد دارد.
  • PET پلی اتیلن ترفتالات تشکیل دهنده بططری‌های آب میوه و بطری‌های نوشابه است. با استفاده از موارد بالا دریافتید که برای بازیافت پلاستیک در خانه لازم است به جنس مواد به کار رفته در ساخت آن دقت کنید و بر اساس اعدادی که ته بطری درج شده است اقدام به بازیافت پلاستیک یا ذوب پلاستیک در خانه کنید.

تبدیل بطری‌ها به قطعات کوچک‌تر

پس از آن که بطری‌ها را برای ذوب پلاستیک در خانه از یک دیگر تفکیک کردید لازم است آن را به قطعات ریزتر تبدیل کنید. شما می‌توانید بطری‌ها را به وسیله چاقو و یا قیچی مناسب برش زده و آن‌ها را خرد کنید. این در واقع کاری است که در فرایند بازیافت به صورت صنعتی نیز انجام می‌شود. انجام این کار نه تنها به شما در حین ذوب پلاستیک کمک می‌کند بلکه آن حجم زیاد از بطری پلاستیکی فضای کمتری از خانه شما را اشغال می‌کنند.

شروع فرایند ذوب پلاستیک

پس از این که پلاستیک‌ها را به قطعات ریزتری تبدیل کردید لازم است آن‌ها را در یک قوطی از جنس قلع بریزید. سپس قوطی قلع را داخل یک ظرف بزرگتر گذاشته و آن ظرف را با آب پر کنید. در این مرحله از بازیافت پلاستیک در خانه تنها کاری که باید بکنید آن است که ظرف بزرگتر روی شعله گاز و یا آتش قرار دهید و منتظر شوید تا قطعات داخل ظرف قلع به آرامی ذوب شوند. در طی همین سه مرحله شما می‌توانید فرایند ذوب پلاستیک در خانه را انجام دهید.

آیا بازیافت مواد پلاستیکی در خانه امکان پذیر است؟

در متن بالا در خصوص ذوب پلاستیک در خانه توضیحاتی را در قالب سه گام اساسی مطرح کردیم. اما سوالی که وجود دارد آن است که آیا اصلا در خانه چیزی به اسم بازیافت داریم یا درواقع ریدیزان و تغییر کاربری پلاستیک مطرح است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت امکان انجام فرایند ذوب پلاستیک در خانه وجود دارد اما انجام اینکار بسیار خطرناک و زمان‌بر است. در واقع برای ذوب مواد پلاستیکی لازم است شرایط خاصی و همچنین تکنولوژی خاصی فراهم شود تا این عمل انجام شود تا بدین وسیله بتوان از آسیب‌های جانی آن جلوگیری کرد. در واقع عمل ذوب پلاستیک در خانه ممکن است به بهای جان اطرافیان و اهالی خانه تمام شود. بازیافت پلاستیک در خانه اما منظور از بازیافت مواد پلاستیکی در خانه همان ریز کردن قطعات و تفکیک آن‌ها بر اساس کدهای درج شده در ته بطری و جنس مواد سازنده آن است. در واقع وقتی شما بطری‌های پلاستیکی خانه را از یک دیگر تفکیک کرده و بر اساس کدهای مندرج در آن هر یک را در کیسه‌های جداگانه قرار دهید و پس از مدتی اقدام به ریز کردن و تغییر دادن کاربری آن شوید، فرایند بازیافت خانگی پلاستیک را انجام داده‌اید. بنابراین لازم نیست شما ذوب پلاستیک در خانه را انجام دهید و با انجام مراحل یک و دو این مقاله توانسته‌اید فرایند بازیافت پلاستیک در خانه را به خوبی انجام داده و در سلامت محیط موثر عمل کرده باشید.

جمع بندی و نتیجه گیری

همان‌طور که گفته شد، امروزه مواد پلاستیکی زیادی در اطراف ما در حال دور ریخته شدن هستند که می‌توان آن‌ها را مجددا به چرخه بازیافت وارد کرده و استفاده نمود. در این مقاله در خصوص چگونگی ذوب پلاستیک در خانه نکاتی را بیان کردیم. البته ناگفته نماند که فرایند بازیافت پلاستیک در خانه صرفا به ذوب کردن مواد پلاستیکی مربوط نمی‌شود و فعالیت‌های جداگانه‌ای را طلب می‌کند که در این مقاله در خصوص آن گفته شده است. امیدواریم استفاده از این مقاله برای شما مفید بوده باشد.
موضوعات مرتبط با این مقاله مطالعه کنید
موضوعات مرتبطی برای نمایش وجود ندارد
}
نظر خود را ارسال کنید