نایلکس چیست؟ نایلون چیست؟

نایلکس چیست؟ نایلون چیست؟

به صورت کلی اکثر مردم تفاوت بین نایلون و نایلکس را نمی دانند و به نوعی این دو پلاستیک را یکی می دانند. درحالیکه این دو محصول به صورت تخصصی با هم فرق داشته و کاربردهای متفاوتی دارند. در ادامه مقاله با ازنو همراه باشید تا سوالات نایلکس چیست؟ نایلون چیست؟ و تفاوت میان این […]

نایلکس چیست؟
به صورت کلی اکثر مردم تفاوت بین نایلون و نایلکس را نمی دانند و به نوعی این دو پلاستیک را یکی می دانند. درحالیکه این دو محصول به صورت تخصصی با هم فرق داشته و کاربردهای متفاوتی دارند. در ادامه مقاله با ازنو همراه باشید تا سوالات نایلکس چیست؟ نایلون چیست؟ و تفاوت میان این دو را بررسی کنیم.

نایلکس چیست؟

  • نایلکس در کشور ما همان فیلم پلی اتیلن سنگین است، درحالیکه در کشورهای دیگر اینطور نیست. این ها از دو جزء پلی اتیلن سبک و سنگین تشکیل شده اند. در واقع پلی اتیلن سنگین 80 درصد و پلی اتیلن سبک 20 درصد دیگر آن را تشکیل می دهد. حضور پلی اتیلن سبک منجر به افزایش براقیت، دوخت بهتر و لطافت بیشتر نایلکس می‌شود. در گذشته پلاستیک‌ها در فروشگاه‌ها و یا کیسه زباله‌ها، از پلی اتیلن سبک ساخته می‌شدند؛ اما امروزه پلی اتیلن سنگین جایگزین آن‌ها شده‌است.
  • براساس شنیده ها این نامگذاری بخاطر موسس شرکت نایلکس (آقای منوچهری) بر روی محصولات خود در گذشته انجام گرفت. در گذشته اکثر پلاستیک و کیسه زباله ها از پلی اتیلن سبک ساخته می شدند.
نایلکس چیست؟

نایلون چیست؟

نایلون از پلی اتیلن سبک تشکیل شده است. نایلون نخستین الیاف مصنوعی تولید شده توسط بشر است و به عنوان یکی از پرکاربردترین محصولات در زندگی روزمره از آن نام برده می شود. وجود پلی اتیلن سبک در نایلون باعث شده تا این محصول نرم، انعطاف پذیر، شفافیت و روشنایی خوبی داشته باشد.

تفاوت بین نایلکس و نایلون

همانطور که در قسمت های قبل گفته شد، هردو از پلی اتیلن ها ساخته می شوند. پلی اتیلن ها در برابر حرارت منعطف و نرم می شوند و از طرفی این ها در برابر ضربه مقاوم هستند بنابراین این عوامل باعث نرمی و چغرمگی در این دو محصول می گردد. حال در این قسمت مهم ترین عواملی که باعث تفاوت بین آن ها می شود را بررسی می کنیم:
  • اصلی ترین تفاوت این دو در نوع مواد تشکیل دهنده است. نایلون از مواد پلی ‌اتیلن سبک ساخته می شود، در حالیکه نایلکس به طور کلی براساس پلی اتیلن سنگین ساخته می شود که در واقع تمام مواد اولیه آن را پلی اتیلن سنگین تشکیل نمی دهد و حدود 20 درصد را پلی اتیلن سبک تشکیل می دهد. حضور این پلی اتیلن های سبک در ترکیب اولیه شفافیت، نرمی و امکان دوخت بهتر برای محصول را به همراه دارد.
  • حال سراغ دومین تفاوت می رویم. بارزترین تفاوت ظاهر آن ها است. نایلون ها معمولاً نرم تر، شفاف تر و براق تر بوده و درحالیکه نایلکس ها معمولاً خشک، زبر و مات هستند و معمولاً صدای خش خش دارند.
  • این دو محصول را می توان از بعد ضخامت نیز مقایسه کرد. نایلکس را می توان در ضخامت های بسیار نازک تولید کرد ولی نایلون نه. به عبارتی اغلب تعداد در یک کیلوگرم نایلکس نسبت به نایلون بیشتر است. با توجه به صرفه اقتصادی که این محصول دارد، فروشندگانی که به دنبال پلاستیک های تبلیغاتی هستند باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.
 

کاربرد ها

  • نایلکس خشک است و هنگام دست زدن به آن صدای نسبتا زیادی تولید کند. این محصول همچنین شفافیت نایلون را نداشته و کمی مات تر است، اما این خواص باعث شده که قدرت تحمل وزن های بسیار بالایی را داشته باشد. در کل هر صنفی که دارای محصولات سنگین وزن هستند باید از آن استفاده کنند زیرا هرچقدر که وزن محصول بالا باشد پاره نمی شود و صرفاً کش می آید.
  • همچنین این پلاستیک به دلیل سختی و تحمل وزن بالا در اصنافی که کالا ها اجناس سنگین دارند مانند فروشگاه های زنجیره ای و میوه تره بارها مناسب است. اما نایلون به دلیل نرمی و تحمل وزن کمتری که دارد معمولا در منازل به عنوان بسته بندی اقلام غذایی که قرار است در فریزر قرار گیرند استفاده می شود.
.

تاثیرات این پلاستیک ها برروی محیط زیست

  • همانطور که می دانیم این پلاستیک ها در زندگی بشر نقش مهم و کاربردی ای را دارد؛ ولی مشکل اساسی این است که این پلاستیک ها در طبیعت می مانند و برروی محیط زیست اثرات منفی می گذراند.
  • یکی از راهکار های مفید برای حفظ محیط زیست، استفاده دوباره از نایلون ها و عاری نمودن محیط زیست از ضایعات نایلونی است، اما راهکار اساسی این است که این پلاستیک ها مورد بازیافت قرار بگیرند. ما در ازنو به یاری محیط زیست شتافتیم. ما این پلاستیک ها را مورد بازیافت قرار می دهیم و ماده اولیه تولید پلاستیک را فراهم می کنیم.
موضوعات مرتبط با این مقاله مطالعه کنید
موضوعات مرتبطی برای نمایش وجود ندارد
}
نظر خود را ارسال کنید